Güneş Fırtınası Dünyayı Vuracak: Peki Bizi Ne Kadar Etkileyecek?

0

 Bilim insanları çok yakında dünyayı bir güneş fırtınasının vuracağını açıkladı. Peki bu Güneş Fırtınaları ne kadar tehlikeyi bizi ne kadar etkileyecek ? bu sorularınızı cevaplamaya çalışacağım.


İlk olarak Güneş fırtınası nedir bundan bahsedeyim.

Güneş Fırtınası nedir?

Güneş fırtınaları, Güneş'te yaşanan patlamalar sonucu yüksek enerjiye sahip parçacıkların Dünya'ya çarpması sonucu oluşan doğa olayıdır. Bu patlamaların yada püskürmelerin asıl nedeni ise Güneş'in daha soğuk ve az yoğun olduğu bölgede 'koronal' adlı delikler oluşuyor. Bu patlamaların sebepi bu.

Güneş Fırtınası Dünya'ya nasıl etkiler?

Güneş'te tarihde birçok patlama meydana geldi. Bunlarda gezegenimiz bazen çok etkilendi bazende hiç etkilenmedi. Geçtiğimiz aylarda yine bir güneş patlaması yaşandı ve bu kez dünyamız etkilendi. Tarih de en güçlü güneş patlaması 1859 yılında meydana geldi. Yine bir güneş patlaması sırasında dünyada ki tüm cihazlar etkilendi ve yandı.

Günümüzde bu kadar tehlikeli olmasının nedeni birçok işlerin internet üzerinden yapıldığı bir gerçek. Güçlü bir güneş patlaması en az 1 hafta sürecek elektrik kesintisine neden olabilir ve bu elektrik kesintisi dünya için felaket olabilir. Elimizde ki tüm anakart ile çalışan aletler bozulabilir (Televizyon,Telefon,Bilgisayar....) gibi.

ABD Ulusal hava durumu merkezi, gaz halinde bulunan materyalin, Güneş atmosferinden püskürmeye başladığını ve 3 Ağustos yani bugün Dünya'nın manyetik alanına çarpacağını bildirirdi. Neyse ki bu fırtına endişe edilecek seviyede değil.


Güneş fırtınasının genellikle 'G1 Jeomanyetik fırtına' şeklinde adlandırılır. G1 seviyede ki fırtınanın pek etkisinin olacağı beklenmez ama yine de elektrik hatlarının,GPS ve mobil ağlar gibi birçok şeyin etkilenebileceği biliniyor.

Güneş son zamanlarda beklenenden daha fazla aktif. Güneş'teki bu aktiflik dönem dönem azalıyor yada artıyor. Bunu 1775 yılından belli yapılan keşif ile biliniyor. Bilim insanları her yıl istikrarlı bir şekilde artacağını ve 2025 yılında en yüksek seviyesini ulaşacağını tahmin edilmekte yani 2025 yılı Dünya için bir felaket yıl olabilir, kendimizi 2025 yılı için hazırlamamız şart.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı