Dünya daha hızlı dönmeye başladı: En kısa gün rekoru kırırdı

0

 İçinizden böyle tip haberleri duyduğunuz zaman belki de dünyanın sonu gelmiş olabilir diyorsunuz. Uluslararası Yer Dönme ve Referans Sistemleri Servisi (IERS), Dünya dönme hızında yeni bir rekor kırdığını ve daha hızlı dönmeye başladığını açıkladı. Peki bunun sonucunda bizlere neler bekliyor ?


Bilimsel olarak Dünya gezegeni her 24 saatte bir tam tur dönüyor ama 29 Haziran 2022 yılında bilim insanlarının atomik saatlerin kullanılmaya başlaması ile hiç olmadığı kadar hızlı döndüğünü belirlendi.

Buna göre Uluslararası Yer Dönme ve Referans Sistemi (IERS) yaptığı açıklamaya göre, Dünya kendi etrafında 1,59 milisaniye daha hızlı döndüğünü açıkladı ama bu dönüş hızını etki eden faktörün ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Dünyanın dönüş hızında ki bu artış birçok sistemi etkileyecek gibi. Özellikle Bilgisayar sistemleri,GPS,Navigasyon ve Cep telefonları bu dönüş hızının artmasından etkilenecek. 

 Dünyanın dönüş hızı yaklaşık olarak 1973'den beri ölçülüyor. Aynı şekilde bu ölçümlerde atomik saatler kullanılıyor. Atomik saatler gezegenimiz kendi ekseni etrafında ki dönüş hızını tespit ediyor. Bilimsel açıdan genel olarak kabul görmüş süre 86 bin 400 saniye yani tam olarak 24 saat. Gezegenimiz hiçbir zaman bu süreye uymuyor.


Dünya gezegeni neden bu kadar hızlı döndüğünü henüz kimse tespit edemedi. Ama hipotezlerin bazıları şunlar;

1:Kutuplarda ağırlık kaybı (Buzulların erimesi)

2:Sismik faaliyetlerden kaynaklanan okyanus gelgitleri

3:Chandler yalpalama etkisi. Yani Dünyamız mükemmel bir küresel şekilde olmadığı için eksende küçük bir sapmaya neden olmakta.

Dünya'nın dönüş hızı ile ilgili Uluslararası Astronomi Birliği Christian Bizouard yaptığı açıklamada, ''Dünya'nın dönüş hızının artmasının nedenini henüz bilmiyoruz, Nedenle ilgili şimdilik elimizde hipotezler var ama Sorunun içsel yani Dünya'nın çekirdeğinden kaynaklandığını varsayıyoruz.'' şeklinde açıklama yaptı.

Sizce sorun neden kaynaklı, Gezegenimiz yavaş yavaş ölüyor mu?

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı