Çin'in Roket Enkazı Kontrolsüz Bir Şekilde Dünya'ya Düştü!!

0

Geçtiğimiz hafta Çin, uzay istasyonu için uzaya bir roket fırlattı. Roket parçalarının dünya atmosferine kontrolsüz bir şekilde düşmeşine izin veren Çin, NASA gibi birçok yerden bu tutum için eleştiri aldı.

                                                      

Çin'in Roket Enkazı Kontrolsüz Bir Şekilde Dünya'ya Düştü!!
  

Geçtiğimiz haftalarda Çin, uzay istasyonu için uzaya bir roket göndermişti. Lakin Çin roket parçalarını dünyaya düşmesini resmen izin verdi. Long March 5B isimli roketin parçaları, zararsız bir şekilde Hint Okyanusu'na düştü. Çevreye herhangi bir zararı olmasada, NASA gibi birçok kurumdan bu sorumsuz tutuma birçok eleştiri geldi. Tabi ki bu eleştiri Çin'in pek umrunda olmaz.Bu kontrolsüz Roket için ABD Uzay Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Long March 5 Roketi, 30 Temmuz tarihinde Hint Okyanusuna yeniden girdi. Kuzey pasifik açıklarına düşen Roket yani Tam konum olarak Filipinler'e bağlı Palawan adasının açıklarına düştü. 


Roket, uzay istasyonu için laboratuvar modülü taşıyordu.NASA ve birçok kurum tarafından bu olay eleştirildi. NASA Yöneticisi Bill Nelson ''Çin,Long March 5B roketinin Dünya'ya geri dönmesi ile ilgili yörünge bilgilerini paylaşmadığını'' açıkladı.

''Long March 5B roketi yüksek derecede can ve mal kaybı taşıyan ağır yüklü araçlar potansiyeli içinde. Neyse ki roketin çoğu parçası atmosferde yandığı için herhangi bir tehlike yaratmadı ama bu tarz roketlerin Dünya'ya düşmesi endişe verici'' şeklinde Nelson açıklama yaptı.

Peki siz bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz. Eğer böylesine bir tehlikeyi parça kalabalık bir yere düşmüş olsa ne olurdu.Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı