Bilim İnsanları Çekirgelerin 'Koklayarak' Kanseri Teşhis Edebileceği Keşfetti!

0

Bir araştırmaya göre bilim insanları çekirgelerin, koklayarak kanser hastalığını teşhis edebileceğini keşfetti. Ayrıca çalışmada 3 ayrı kanser türünün böcekler tarafından teşhis edebileceğini görüldü.


 Bu çalışma ABD Michigan Eyalet Üniversitesi bilim insanları tarafından yönetildi. Dünya üzerinde yaşanyan bilinen yada bilinmeyen birçok böcek türü var. Bu böcek türlerinden biri ise çekirgeler. İnsanlar çekirgelerden korksada ilginç özellikleri olabiliyor. İşte bilim insanlarının yaptığı çalışmada locust yada bizim bildiğimiz ismi ile göçmen çekirgeler, sağlıklı hücreler ile kanserli hüclerini koklayarak ayırt edebiliyor.
Çok ilginç bir özellik değil mi ? bu özellik ile kanseri tespit edebilecek cihazlar geliştirebiliriz.

Ayrıca bilim insanları, yukarıda bahsettiğim gibi farklı kanser hücrelerini ayırt edebileceğini söylendi. Bu çalışmanın asıl amacı kanser türlerini erken teşhis edebilmek. Bu çalışma geçtiğimiz aylarda BioRxiv üzerinden yayınlandı.
Biz insan olarak ne kadar bu böcekleri sevmesek de bu böcekler bizim için faydalı.BioRxiv üzerinden yapılan açıklamada ''Kanser hücrelerinde metabolik süreçlerin değiştiğine dair çok güçlü kanıtlar vardır ve bu değişiklikler nefesle verilen nefesin uçucu organik bileşik (VOC) bileşiminde kendini gösterir. Burada, kanser tespiti için böcek koku alma sinir devresi tabanlı VOC sensörünün yeni bir yaklaşımını ele alıyoruz. Bir in vivo birleştirdikElektrofizyoloji platformuna sahip antene bağlı böcek beyni ve hedeflerimize ulaşmak için veri analizi için anten lob devresinin biyolojik sinirsel hesaplama kurallarını kullandı. Sonuçlarımız, böcek anten lobundaki bireysel hücre kültürü VOC kompozisyonu ile uyarılmış olfaktör nöral tepkileri analiz ederek, üç farklı insan ağız kanserinin birbirinden ve kanserli olmayan bir ağız hücre hattından sağlam bir şekilde ayırt edilebileceğini göstermektedir. Kansere karşı kanser olmayan VOC ile uyarılmış popülasyon nöral yanıtlarını değerlendirerek, olfaktör nöronların yanıta dayalı oral kanser sınıflandırmasının hassas ve güvenilir olduğunu gösterdik. Ayrıca, bu beyin temelli kanser saptama yaklaşımı çok hızlıdır (tespit süresi ~ 250 ms). Ayrıca, bu kanser tespit tekniğinin, doğal koşulları taklit eden değişen kimyasal ortamlarda etkili olduğunu da gösteriyoruz.'' 

Araştırmacılar yalnızca hastalarının nefesi ile erken teşhis edebilen ve böcek duyu nöronlarını kullanan cihazlar için temel oluşturabileceğini söyleyebiliriz. Bu tür araştırmalar insanlar için çok önemli belki erken teşhis ile birçok hayat kurtulabilir. Belki de yakın gelecekte kanser tamemen biter.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Sizce erken teşhis ne kadar önemli.


Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı