Dünyanın En Sıcak Bölgesi - İran Lut Çölü Hakkında Bilgi

0

Dünyanın en sıcak bölgesi denince aklınıza İran Lut çölü gelebilir. Bir Nasa uydusu tarafından kaydedilen en sıcak yer 70.7 Derece sıcaklık ile İran Lut Çölü oldu.Dünyanın En Sıcak Bölgesi - İran Lut Çölü Hakkında Bilgi

İran ülkesi iklim olarak Afyo-Asyatik Çöller kuşağın bir parçası. Bu doğal olarak sıcak bir ülke olmasına yol açıyor. Bir Nasa uydusu tarafından kaydedilen en sıcak yer 70.7 Derece sıcaklık ile İran Lut Çölü oldu. İran Lut çölü hakkında internette bir çok bilgi görmüş olabilirsiniz.

Bunlarda biri ise aslında 70.7 derece sıcaklığın eksik bir ölçüm olduğunu ve bu sıcaklıktan 10 derece fazla olabileceğini bazı araştırmacılar söylüyor. En son olarak Ruhi Çenet tarafından gidilen çöle bizzat kendisi tarafından ölçümler yapıldı. Bunu youtube üzerinden izleyerek bazı bilgiler edinebilirsiniz.

Aslında bugünkü yazımda asıl yer vermemin sebepi dünyanın en sıçak bölgesinin merak edilmiş olması.

Bu çölün en sıcak noktası Mars'ın yüzeyine benziyor ve çölün en sıcak noktasında siyah volkanik taşlar üzerinde yürülüş yapmanızı engel oluyor. 


*Bu haritada gördüğünüz yeşil yerler Orman Step, Koyu yeşil bölge ise Yoğun ağaçlık bölgeler, Diğer açık rengli bölgeler ise sırası ile yarı çöl, ''Dasht-e'' çöl anlamına geldiği için doğal olarak burası bizim konumuz olan çöl bölgesi. İran'ın biyoçeşitlilik haritası ise bu şekilde. Bu harita Wikipedia'dan alındı.

Bu bölge İran tarafından yaz ayları süresi boyunca bazen kısmi olarak ziyaretleri yasaklanmıştır. 

İnternette bazı olaylar dolaşıyor. Dashit-e Lut yani Lut çölünün en sıcak noktasında hiçbir canlının yaşamadığına dahil bilgiler tamamen yanlış. Bir diğer iddia ise Çöle giden arabaların eridiği. Bu bilginin doğru olması için bir arabanın erimesi en sıcak noktada bile en az 1 hafta sürer bu bile internette dolaşan erimiş araba resimleri kadar olamaz.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz..
Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı