TÜİK, Mayıs Ayı Enflasyon Oranını Açıkladı:

0

 Bugün o beklediğimiz Mayıs ayı enflasyon oranı TÜİK tarafından saat 10.00 civarı açıklandı. İşim olduğu için çok üzülerek habere geç yazıyorum.
TÜİK, Mayıs Ayı Enflasyon Oranını Açıkladı:

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) bugün merak ile bekletiğimiz Mayıs ayı enflasyonunu açıkladı.Geçen ay rekor kıran enflasyon oranı, Mayıs ayı için beklenen seviyede olmadı. Bu ayda artış yaşandı.

TÜİK yayınladığı verilere göre aylık tüketici enflasyon oranı %2,98 oldu. Yıllık bazda ise %73,50 oldu. Yurt içi üretici endeksi aylık bazda %8,76 oranında artarken, yıllık ise %132,16 artış yaşandı.Yani büyük sıkıntı.


 

TÜİK tarafından paylaşılan verilere göre, Alkollü içecekler ve Tütün ürünleri en fazla artan harcama grubu bu ürünler oldu. Son zamanlar da alkollü içecekler ve tütün gibi ürünlerin vergileri arttırırmıştı. Bu ürünler fiyatı bir ayda %6,53 oranında arttı. Bu ürünleri sırası ile eğlence ve kültür sonra lokanta ve oteller geldi.

Hepimizin son zamanlarda fark ettiği gibi otobüs ve ulaştırma fiyatlarında bir artış yaşandı buna artık bir dur deme zamanı geldi.Ulaştırma yıllık bazda %107.62 oranında artış yaşandı.

Nisan ayında en fazla artış görünen harcama grupları


Yukarida ki grafikte Nisan ayında en fazla artış görünen harcama gruplarını görüyorsunuz. İlk sırada Alköllü içecekler ve tütün, 2. sırada Eğlence ve Kültür onun arkasından ise Lokanta ve oteller gelmekte. En az harcama yapılan ise Eğitim grubu.

Son 1 yılda en fazla artış görünen harcama grupları

Son bir yılda en fazla artış yaşanan grubun başında Ulaşım gelmekte. 2. sırada ise Gıda ve alkolsüz içecekler, 3. sırada ise Ev eşyası. En az harcama yapılan grup ise Haberleşme.

Mayıs ayı için beklenen enflasyon oranı daha düşüktü. Ama beklenen gibi olmadı ve bakalım sonumuz ne olacak. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı