Dünyanın En Büyük Bakterisi Keşfedildi: Çıplak Gözle Görülebiliyor!

0

 Bilim insanlarının yayınladıkları araştırma ile beraber yeni bir bakteri keşfedildi. Bu bakteri dünyanın en büyük bakteri. Üstelik çıplak gözle bile görünebiliyor. Bakteri yaklaşık 1 santimetre olduğunu ve 2 santimetre uzunluğa kadar uzadığını söylendi.


Dünyanın En Büyük Bakterisi Keşfedildi: Çıplak Gözle Görülebiliyor!


Bakteriler genellikle mikroorganizma sınıfına girdikleri için genellikle milimetrenin binde birine denk gelen mikrometre ile ölçülür. Ama yine gözle görülebilen bakteriler vardır. Örneğin, 'thiomargarita namibinensis' bakterisi yaklaşık olarak yarım milimetre boyunda ve çıplak gözle görünebilir.

Bugün ise bilim insanları çıplak gözle görünen yeni bir bakteri keşfetti. Yukarıda örnek verdiğim bakteri ile aynı türde olan bu bakteri 'thiomargarita magnifica' adlı bu bakteri türü 1 santimetre uzunluğa kadar uzadığını görüldü. Bu bakteri arkadaşımız Fransız Karayipleri'nde su altına gömülü çürümekte olan mangrov ağacı yapraklarında görüldü.Bakteri henüz tam boyutuna ulaşmamış. Bakteriler genellikle 2 Mikrometrelik bir uzunluğuna sahipken bu bakterimiz 9.000 mikrometre yani 1 santimetreye yakın. Bilim insanlarına göre Magnifica bakterisi henüz tam uzunluğunda bile değildi. Bakteri, Bilim insanlarına göre 2 santimetreye kadar uzayabiliyor.

Üstelik dünyanın 'en büyük bakteri' ünvanına sahip olan Magnifica bakterisi peki nasıl hayatta kalıyor ?

Bilim İnsanları tarafından Magnifica üzerinde yapılan incelemede enerji üretebilen geniş bir zar ağına sahip olduğunu ortaya çıktı.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı