Türkiye 2023 Yılında Uzaya İnsan Gönderiyor!

0

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı için yani Cumhuriyetin 100. Yılına özel Uluslararası Uzay İstasyonuna bir vatandaşımızı göndereceklerini açıkladı.
Türkiye 2023 Yılında Uluslararası Uzay İstasyonuna İnsan Gönderiyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada Türkiye Cumhuriyetini 100. Yılı yani 2023 yılında uzaya bir vatandaşımızı göndereceklerini açıklamasından sonra, Bu açıklamalar sosyal medyanın gündemine oturdu. Türkiye Uzay Projesini başta TÜBİTAK olmak üzere, Türkiye Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve TÜBİTAK uzay kurumları tarafından bu proje yürütülüyor.

Cumhurbaşkanımız açıklamasından sonra Türkiye Uzay Ajansı Twitter hesabından şunları paylaştı. 


Türkiye Uzay Ajansı tarafından paylaşılan Link üzerinden başvuru yapıldıktan sonra bu başvurular içerisinden sadece 2 kişi seçilecek ve 10 gün sürecek bir eğitime tabi tutulacak. Sonra ise sadece 2 kişi arasından eğitimini başarılı tamamlayan 1 kişi Türkiye'nin ilk uzay görevi için Uluslararası uzay istasyonuna gönderilecek.


Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilen vatandaşımız orada araştırma yapma imkanı bulacak. Başvurular ise 23 Hazirana kadar devam edecek. Peki bu başvurunun şartları neler ?Türkiye Uzay Ajansının belirlediği şartlara göre;

*149.5 cm ile 190.5 cm arasından boy uzunluğuna sahip olmak,

*45 yaşından küçük olmak

*Psikolojik hastalık yada Panik bozukluk hastalığı bulunmamak

*İyi derece İngilizce bilmek yani Lisansa sahip olmak.

*Mühendislik, Fen, Temel Bilimler, Tıp Fakültesi gibi fakültelerden lisans derecesine sahip olmak

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, Bu haber kısa sürede sosyal medyada çok konuşuldu.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı