Facebook tüm kullanıcılara para ödeyecek! Dava Sonuçlandı

0

 Ünlü teknoloji şirketi Facebook yeni adı ile Meta fotoğraf ve Videolarda ki kişileri tanımak için geliştirdiği yüz tanıma teknolojisi yüzünden davalık oldu.Facebook tüm kullanıcılara para ödeyecek! Dava Sonuçlandı

Facebook, geliştirdiği yüz tanıma teknolojisi yüzünden 2015 yılında toplu dava açılmıştı. ABD'nin Illinois eyaletinde bu dava sonuçlandı. Davada  şirket kullanıcılar herhangi bir iznini almadan biyometrik verilerin toplanmasının bir yasayı ihlal ettiği söylendi.

Facebook yeni adı Meta olan şirket bir kaç kez suçlamalardan kurtulmak için karşı dava açarak kendine savunmaya çalıştı ama lakin mahkeme her seferinde reddetti. En sonunda Kuzey Kaliforniya bölge mahkemesi sonuca bağladı. Mahkeme kullanıcılar için 397 dolar ödemesine hükmetti.

Illinois eyaletinde yaşayan yaklaşık 1,6 milyon kullanıcı ödemesini bu hafta doğrudan e posta yada çek üzerinden almaya başladı.Ancak daha bu para herkese ulaşmadı.


Meta, yüz tanıma teknolojisini gecen sene kaldırdı ama o zamana kadar çok aktif bir şekilde kullandı. Davada avukatlar bu teknolojinin 'Biyometrik Gizlilik yasasına' aykırı olduğunu açıklamıştı.

Şirket adını değiştirdikten sonra aynı zamanda bu yüz tanıma teknolojisini ve 1 milyardan fazla yüz tanıma şablonunu kaldırdığını açıklamıştı.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı