DSÖ - Gizemli Hepatit Virüsünün 33 Ülkede Görüldüğü Açıkladı!

0

 Gizemli Hepatit virüsü ilk olarak Birleşik Krallık'ta görülmesinin artından Japonya'da 7 çocukta görünen hastalık ile beraber Dünya Sağlık Örgütünün açıklaması ile beraber vaka sayısının dünya genelinde 650 ulaştığı açıklandı.
Dünya Sağlık Örgütü - Gizemli Hepatit Virüsünün 33 Ülkede Görüldüğü Açıkladı!


Covid-19 pandemisi tüm dünyalı etkilemiş ve 2 yıldan fazla sürmüştü. Daha bazı ülkelerde vaka sayısı yüksek olsa da dünyada vaka sayıları yavaş yavaş azalmakta. Geçtiğimiz aylarda yeni bir hastalığın yayıldığı dahil bir haberler ortaya çıktı.

Bu hastalığa Gizemli Hepatit adı verirdi. Bu hastalık özellikle çocukları etkiliyor. Peki nedir bu Gizemli Hepatit virüsü ?

 Gizemli Hepatit Virüsü Nedir ?

Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre bir çok farklı ülkede bu hastalığın görüldüğü özellik ile çocuklara etkilediği açıkladı. Gizemli hepatit virüsü ciddi karaciğer iltihabında görünüyor. Bu hastalık çocuklar için tehlikeli.

Dünya Sağlık Örgütü bu hastalığın yeni bir küresel salgın ihtimali yarattığını açıkladı.
Dünya Sağlık Örgütü Birleşik Krallık'ta Ortaya çıkan bu gizemli virüsün şimdiye kadar 33 ülkede görüldüğü yani 5 Nisan ile 26 Mayıs'a kadar raporlanan vaka sayıları 650 olduğu bunların içinden 9 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu rakamlar çok üzücü.

Ek olarak yapılan açıklamaya göre 222 ile birleşik krallık vaka sayısında birinci olurken 650 vakanın 38'inin karaciğer iflasının gerçekleştiğini ve %75 vakaların 5 yaş altı çocuklardan oluştuğunu açıkladı.

En son yapılan açıklamaya göre Japonya da 7 çocukta görünen vaka sayısının 16 yaş küçük çocuklar olduğunu belirtilerin ise diğer ülkelerde ki belirtiler ile aynı olduğunu. Açıklandı. 25 Nisan tarihinde ilk tespit edilen vaka sayısının 31 olduğu hatırlatmak gerek.Gizemli Hepatit Virüsünün Belirtileri Neler ?

1: Yorgunluk ve Ateş

2: Kusma ve Mide Bulantısı

3: Karın Ağrısı ve İştah kaybı

4. Koyu renkli idrar ile açık renkli dışkı

5. Ekrem Ağrısı

6. Kaşınan Cilt


Eğer bu belirtiler çocuğunuz da var ise hemen doktora başvurun. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı