Dikkat ! Maymun Çiçeği Virüsü Hızla Yayılıyor!

0

 Pandemi yeni geçmiş iken şimdi yeni bir virüs tehlikesi ile karşı karşıyız. Şimdi ise Fransa ve Belçika'da görüldü.Dikkat ! Maymun Çiçeği Virüsü Hızla Yayılıyor! 


Pandemi etkisinden yeni yeni kurtulmaya başlamışken şimdi ise yeni virüs tehlikesi ile karşı karşıya kaldık.

İlk olarak İngiltere ,İspanya ,Portekiz, İtalya, İsveç, Kanada ve ABD'den sonra ise şimdi Fransa ve Belçika'da görüldü. Bu durum Avrupa'yı alarm durumuna geçirdi. Peki nedir bu Maymun Çiçeği virüsü diğer adı ise Monkeypox vakası, yada Bulaşıcı mı ? gelin bu soruların cevabını bulayım.

Fransa Sağlık Bakanlığı Ile-de Fransa bölgesinde şüpheli vakalar olduğunu ve Belçika'da ise 1 vakanın tespit edildiği açıklandı.

Maymun Çiçeği Virüsü - Monkeypox vakası nedir ?

İlk olarak Maymun çiçeği virüsü, Poxviridae ailesinden Orthopoxvirüs cinsinin bir üyesi yani bu yaramaz hastalığın soyu buraya dayanıyor. Monkeypox ise Afrika'nın orta ve batı tropikal ormanlarında ortaya çıkan bir hastalıktır. Daha öteki kıtada olan virüs nasıl ABD yada Avrupa gibi ülkeleri bulaştı çok ilginç.


Şimdi bu bizle dalga geçen bu hastalığın iki türü var. Şansımıza bizde görünen tür en şiddetlisi ve en ölümcül olan tür Orta Afrika maymun çiçeği virüsü, diğer tür ise Bari Afrika virüsü.

Bulaşma konusunda ise Monkeypox virüsü, çoğunlukla insanlara kemirgenler gibi vahşi hayvanlardan bulaşır ama lakin insandan insana bulaşabilir. Ya bu virüs mutasyona uğrar da yeni çiçek hastalığına sebep olursa. Monkeypox virüsü, insandan insana vücut sıvıları yada yatak örtüsü gibi materyallerle temas yolu ile bulaşabilir, ayrıca az pişmiş et yada enfekte olmuş hayvanın eti ile bulaşabilir.

Maymun Çiçeği Virüsünün Belirtisi Neler ?

Bu bizi tehdit eden lanet virüsün belirtileri; 

1: ilk olarak kuluçka süresi 6 ile 13 gün yada 5 ile 21 gün arasında değişiklik gösteriyor yani bağışıklık sistemine bağlı.

2: Ateş, en sinir bozucu şiddetli baş ağrısı, lenfadenopati yani lenf bezlerinin şişmesi, sırt ağrısı yada kas ağrısı,

3: Deri döküntüsü ama ateşten 1-3 gün sonra başlayan güzeli çirkine döndüren bir belirti. Döküntü ilk yüzde başlar daha sonra ise avuç içi, ayak tabanlarına doğru gider.

4: Ölüm oranları genellik ile %0 ile %11 arası ama küçük çocuklarda rakam daha yüksek.En önemli konu tedavisi var mı ?

En üzücü kısmı burası henüz Maymun Çiçeği virüsü için bir tedavi yok ama çiçek aşısı gündemde. Dünya Sağlık Örgütü bu hastalık için çiçek aşısının etkili olabileceğini söylemişti. İşin en ilginç kısmı Microsoft kurucu olan Bill Gates haftalar önce yeni bir pandemi hazır olun demesi ve vakfı tarafından çiçek aşısının depolanması çok ilginç.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.
Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı