Bayraktar TB2 Fiyatı Belli Oldu !

0

 Dünyada teknoloji o kadar ilerledi ki eskiden insanlara şu yılında uçaklar insansız olacak. İnsanların tepkisi ise bu deli mi ? olurdu. Günümüzde ise artık savaş uçakları insansız biz bunlara İHA yada SİHA diyoruz. İnsansız hava araçları konusunda ilk akla gelen ülke tabi ki Türkiye.İHA günümüzde tankların korkuyu rüyası. İnsansız hava araçlarının tarihi aslında 1914 yılına dayanmakta. İlk SİHA o zamanlar A. M. Low tarafında geliştirirdi. 1. Dünya savaşında ise Hewitt-Sperry otomatik uçaklar, 1. dünya savaşında sınırlı bir şekilde kullanıldı. Günümüzde bu teknolojinin lideri Türkiye olarak gösterilmekte. Örneklerini ise Libya, Azerbaycan ve Ukrayna savaşlarında detaylı bir şekilde etkisini gördük. Bu benzeri operasyonlarda etkili rol oynayan Bayraktar TB2 merak konusu oldu. Özellikle fiyat konusu.


Bayraktar TB2 Fiyatı Belli Oldu ! 

Aylardır pek çok haber kanalları yada haber siteleri Bayraktar TB2 için fiyat tahmini yapıyordu. Lakin kimse fiyat konusunda net birşey söylemiyordu. En son Ukrayna savaşı nedeni ile Litvanya Savunma Bakanının açıklamasına göre Ukrayna göndermek için Bayraktar TB2 alacaklarını açıkladı.Litvanya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan paylaşımda 1 Milyon Euro bağış toplandığını, 5 Milyon Euro daha gerektiği açıkladı. Yani anlayacağınız fiyatı 6 Milyon Euro.

Tabi ki anlaşmalar, ülkeler ve Bayraktar TB2'nin donanımına göre fiyat konusunda değişiklik olabilir. Fakat bir bilgiye göre alınan modelin silahlı ve uydu kontrolü olmayan modelin olacağı tahmin edilmekte. Yani İnsansız hava aracının baz modeli için fiyat 6 milyon Euro olacağını söyleyebiliriz. Şimdi sıra teknik özellikleri konusunda bilgi verme. 

Bayraktar TB2 teknik özellikleri;

- Haberleşme menzili: 300 km – Uydu kontrolü ile sınırsız menzil

- Seyir – maksimum hız: 70 knot – 120 knot

- Yük kapasitesi faydalı: 150 kg

- Faydalı yük – ISR: Değiştirilebilir EO/IR/LD ya da çok amaçlı AESA Radar

- Faydalı yük – mühimmatlar: 4 Adet lazer güdümlü akıllı mühimmat

- Yakıt kapasitesi / tipi: 300 Litre / benzin

- Kalkış ve iniş: Pist (Otomatik)

- Maksimum kalkış ağırlığı: 700 kg

- Havada kalış: 27 Saat

- Yükseklik - Uzunluk - Kanat açıklığı2.2 metre - 6.5 metre - 12 mete

- İtki tipi: 105 Hp içten yanan enjeksiyonlu motor

- Maksimun irtifa: 18 bin feet – 25 bin feet


 

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı