İnsan Kanında Mikroplastik Tespit Edildi!

0

 Hollanda'da yapılan bir araştırmaya göre Dünya'da ilk kez insan kanında mikroplastik tespit edildi.


İnsan Kanında Mikroplastik Tespit Edildi!
Hollanda Amsterdam Vrije Üniversitesi'nin yaptığı araştırma çalışmalarını sürdüren Prof. Dick Vethaak ve ekibi yeni bir araştırma yaptı.Bilim insanları 22 sağlıklı insanın kan örneklerini incelerken 17 tanesinde mikroplastik parçalar buldu. Peki mikroplastik nedir ?


Mikroplastik;5 mm'en küçük olan çevreye zarar veren ve suda çözülmeyen genellikle petrol türevli olan atıklar.


Hollanda'da yapılan araştırmada incelenen 17 tane kan örneklerinde yarısında su şişelerinde kullanılan pet plastik malzeme bulundu ve gıdaları paketleme işe yaralan polistiren ve torbaların imalatında kullanılan polietilen'de tespit edildi.Bazı kan örneklerinde ise her üçü bulunuyor.


Bilim insanları yapılan araştırmanın daha'da genişletilmesini açıkladı ve daha çok kişi,daha çok olasılığa ihtiyaç vardır dedi.


Geçmişte yapılan araştırmalar bebekler ve küçük çocukların bu tür atıklara karşı direncinin düşük olduğu ve ne yazık ki bu ürünlerin çocuklarımızı hasta ettiğini söylendi.Bu tür mikroplastik atıklar vücudumuza girdiği an kanser yada pankreas gibi organlarımızı zarar verebiliyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz ?

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı