Ukrayna hakkında 10 ilginç bilgi

0

 Ukranya o güzel ülke , peki ukranya hakkında ne kadar bilgile sahipsiniz;


*Dünyada en çok ziyaret edilen 3. McDonald’s Kiev’de,urası dünyanın en yoğun çalışan beş McDonald’s’ıdır.

*Kiev’deki Arsenalna Metrosu 105 metreye kadar aşağıya iner ve dünyanın en derin yer altı trenidir. Bazı iddialara göre bu istasyonun yakınındaki tüneller siyasi seçkinler için birer ev gibidir.

*Ukraynalı sanatçı Mykola Syadristy tarafından yapılan ve sadece mikroskopla görülebilen heykellerin yer aldığı “Mikro Minyatür Müzesi” Kiev’de yer alır.

*Ukrayna dili, İtalyan melodisinden sonra dünyanın ikinci en melodik dilidir. Ayrıca, 1934’te Paris’te yapılan konuşma yarışmasında Fransızca, Farsça dillerinden sonra fonetik, kelime bilgisi, cümle kurma ve cümlelerin inşası gibi ölçütlere göre dünyadaki en güzel üçüncü dili olarak kabul edilmiş.

*Dünyanın en uzun 2. mağarası Ukrayna’daki Optımistıçna Mağarasıdır. Bu mağara yaklaşık 210 kilometrelik uzunluğa sahiptir.

*Ukrayna’nın batısında bulunan Karpatlar bölgesindeki Rahov kasabası, Avrupa’nın coğrafi merkezi olduğu kabul edilmişdir.

*Ukrayna halk çalgısı “trembita”, dünyadaki en uzun müzik aletidir.Boru gibi

*Ukrayna, dünyada en fazla üniversite mezunu olan dördüncü ülkedir. Yüksek eğitim sahibi Ukrayna vatandaşlarının oranı Avrupa ortalamasından fazladır.

*Ukrayna, dünyada manganez yataklarının en fazla olduğu ülkedir. Ukrayna’nın bilinen manganez rezervleri 2,3 milyar tondur.

*Ukrayna, Avrupa’daki en büyük ordulardan birine sahiptir.

Not:Resim koymadım gidin araştırın resmi kendiniz bulun.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı