Bir süredir geliştirilme aşamasında olan ve zaman zaman gündeme gelen ülkemizin yerli otomobili TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu), ilk kez piste çıktı. Yerli otomobil üretmek için 2017 yılının son aylarında kurulan TOGG, çeşitli şirketlerin birleşmesiyle meydana gelirken, ilk aracın 2022 yılında satışa çıkacağı açıklanmıştı. İlk araba İstanbul Park’ın tozunu aldı.

Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB‘nin farklı paylardaki hisseleri ile kurulan TOGG, ilk elektrikli otomobili önümüzdeki yıl pazara sunacak. Kuruluşun sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar çalışmaları gün yüzüne çıkartırken, bugünkü videoda İstanbul Park‘tan bir kesit de yer aldı.

TOGG, SUV aracını piste çıkardı

Türkiye’nin Otomobili ile ilgili bir paylaşım yapan TOGG, prototip üretim sürecinin Türkiye’de tamamlandığını ve SUV aracın ön uygunluğu aldığını açıkladı. Paylaşıma ek olarak bir videoyu da karşımıza çıkartan şirket, şu ifadeleri kamuoyuna sundu:

Otomobilin üretim safhalarından çeşitli kesitleri barındıran videoda asıl ilgi çeken nokta, 0100 km/s hıza 4,8 saniyede ulaşabilen Türkiye’nin Otomobili’nin İstanbul Park’ta piste çıkmasıydı. Araç pistte test edilirken, TOGG Prototip Atölyesi’nde üretilen araçların test merkezlerine gönderildiği de açıklandı.