Koronavirüs’ün Yeni Yan Etkisi Keşfedildi!COVİD 19

0

 Tüm dünyayı saran COVID-19 virüsüne bir yan etki daha eklendi. Virüsü kapan hastalarda görülen baş dönmesinin sebbei iç kulak ile ilgili olabilme ihtimali mevcut. Koronavirüs’ün Yeni Yan Etkisi Keşfedildi!

Koronavirüs’ün Yeni Yan Etkisi Keşfedildi!

Koronavirüs'ün Yeni Yan Etkisi Keşfedildi!

Bildiğiniz üzere dünya genelinde görülen COVID-19 virüsü hala devam etmekte. Söz konusu hastalık ile ilgili MIT ve Massachusetts Eye and Ear tarafından yeni bir çalışma yapılmakta. Çalışmanın sonunda virüsün iç kulak hasarına yol açtığı öğrenilmekte. Ayrıca geçmiş araştırmalarda, koronavirüsün kalpakciğer, üst solunum yolları ve beyin gibi birçok organa ve sisteme zarar verdiği öğrenilmekte.

Yyeni çalışmada araştırmacılar, işitme ve denge için kritik olan işitme kılı (hair cells) dahil olmak üzere iç kulak hücrelerini baz almaktalar. Çünkü hastalarda koronavirüsle bağlantılı olduğu düşünülen baş dönmesi ve denge sorunları gözlemlenmekte.

Kabakulak virüsüSitomegalovirüs ve hepatit virüsleri gibi virüslerin tümü sağırlığa sebep olabilmekte. Fakat bu virüslerin sağırlığa nasıl yol açtıkları hakkında pek fazla araştırma mevcut değil. Bu sebeple virüsten önce MIT’den Lee Gehrke ve Bertarelli Vakfından Prof. Dr. Konstantina Stankoviç ortak bir projede çalışmaya başladılar. Bu ekip insan iç kulağı enfeksiyonlarını incelemek için hücresel modeller geliştirmekteler. Fakat SARS-CoV-2 virüsü ortaya çıktıktan sonra araştırmacılar planlarını değiştirdiler. Stankoviç,  COVID-19 testi pozitif kişilerde işitme kaybı, kulak çınlaması ve baş dönmesi olduğunu gördü. Daha sonra ise ekip çalıştıkları model sistemi SARS-CoV-2 enfeksiyonunu incelemek için kullandılar.

Daha sonra ise araştırmacılar , COVID-19 hastalığına yol açan virüsün aslında iç kulağa, özellikle işitme kılı ve Schwann hücrelerine bulaşabileceğini öğrenmekteler. Ek olarak modellerindeki diğer hücre tiplerinin SARS-CoV-2 enfeksiyonuna duyarlı olmadığını göstermekteler. Ayrıca doku örneklerindeki enfeksiyon modeli, COVID-19 sonrası kulakla ilgili semptomlar belirten 10 COVID-19 hastası ile eşleşmekte. Bu hastalardan dokuzu kulak çınlaması, altısı baş dönmesi yaşamakta. Ayrıca tümünde hafif ila ileri derecede işitme kaybı görülmekte.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı