İngiltere Hakkında 10 İlginç Bilgi

0

 İngiltere hakkında 10 ilginç bilgi;O güzel şehir londra ve en gizemli aile ingiltere de bulunur.

* Stonehenge, piramitlerden daha eski

 

İngiltere’nin güneyinde Salisbury’de yer alan ve ülkenin en turistik yerlerinden biri olan Stonehenge, Mısır piramitlerinden daha eskidir. Tarihi MÖ 3000 yıllarına dayanan Stonehenge, her biri 5 metre yüksekliğine kadar ulaşabilen taş çemberlerden oluşur. Gizemlerle dolu olan ve asılı taşlar anlamına gelen Stonehenge’de, taşların konumu gündönümü ve ekinokslar gibi gökcisimlerinin hareketleri hakkında belirli tarihleri gösterir. 

 

* Kraliçenin pasaportu yok

 

Kraliçe II. Elizabeth, resmi görevler için bugüne kadar 100’den fazla ülkeyi ziyaret etmiştir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde kraliçenin pasaportu yoktur. Bunun nedeni ise İngiliz pasaportlarının Kraliçe adına düzenleniyor olmasıdır. 

 

* Londra, dünyanın en büyük kütüphanesine sahip

 

İngiltere’de bulunan The British Library, 170 ile 200 milyon arasındaki ürünle dünyanın en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşıyor. 1973’te kurulan ulusal kütüphane, çok sayıda dilde kitap, gazete, dergi, pul, harita, müzik ve video kayıtlarını içerir. 

 

* Kraliyet düğünleri resmi tatil günü

 

İngiltere halkı, kraliyet düğünlerini kesinlikle seviyor ve iyi bir töreni izlemek onlar için bir tutku halini alıyor. Öyle ki, tören geçitinin yapılacağı cadde boyunca iyi bir yer kapmak için günler öncesinden nöbetler tutuluyor. Peki, kraliyet düğünlerinde tüm İngiltere’de resmi tatil ilan edildiğini söylesek. Aslında çok yaygın olmayan bu törenlere katılımı arttırmak için yapılması çok normalmiş gibi görünüyor. 

 

* Londra’nın ulaşım sistemi sanıldığından daha büyük

 

Londra, dünyanın en eski ve en büyük ulaşım sistemlerinden birine ev sahipliği yapıyor. 1863 yılında Metopolitan Railway olarak açılan ve o zamanlar at arabalarının trafiğini azaltmak için açılan yeraltı tünellerinin bugün, 270 işleyen istasyonu ve 400’den fazla yürüyen merdiveni vardır. Ancak Londra’daki tube sistemi, dünyanın en büyük yeraltı sistemi olmasına rağmen en güvensiz ve en pahalı olanıdır.

 

* 1000 yıl önce yıkılan köprü

 

‘’London Bridge is falling down’’ tekerlemesini filmlerden ya da internette gezinirken muhtemelen duymuşsunuzdur. Bin yıl önce Saksonlar tarafından tekneler ve halatlar kullanılarak yıkıldığı söylenen, köprü yıllar içerisinde birçok kez yıkıma uğramıştır. 1750’ye kadar Londra’dan geçen Thames Nehrinin üzerindeki tek köprü olan London Bridge ile beraber, bugün nehirin 20’den fazla tüneli ve 200 köprüsü vardır.

 

* Posta pulu kullanan ilk ülke

 

İngiltere hakkında sizi şaşırtacak bir diğer bilgi ise posta pulunu ilk kullanan ülke olmasıdır. Ancak buna rağmen dünyada posta pulu üzerinde adını vermek zorunda olmayan tek ülkede İngiltere’dir. Ayrıca kral ya da kraliçenin resimlerinin olduğu puları baş aşağı koymak ihanet olarak kabul edilir. 

 

* 100’den fazla üniversite

 

Büyük şehirlerdeki kırmızı tuğlalı üniversitelerden son yıllarda üniversite statüsü almış kolejlere kadar, ülke genelinde 100’den fazla üniversite vardır. 1832 yılına kadar sadece Oxford ve Cambridge’in olduğu İngiltere, bugün dünyanın en iyi okullarına ve eğitim sistemine ev sahipliği yapıyor..

 

* İngiltere’de 300’den fazla dil konuşulur

 

Evet, şaşırtıcı ve ilginç bir diğer İngiltere gerçeği ise ülkede 300’den fazla dil konuşulduğudur. Aynı zamanda İngiltere’de aksanlar, her 45 kilometrede bir değişiklik gösterir. Peki, size 300 yıl boyunca İngilizlerin tamamının Fransızca konuştuğunu söylesek! 1066’dan 1362’ye kadar İngiltere’nin resmi dili olan Fransızca, ülkeyi Normanların ele geçirmesiyle konuşulmaya başlandı.

 

* Avrupa'nın en yüksek binası

 

Londra, İngiltere’nin en eski ve ikonik binalarına ev sahipliği yapsa da, başkentte yükselen ve yapımı 2012 yılında tamamlanan The Shard olarak bilinen bina hepsinin üzerinde yükseliyor. Mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan bina, çelik ve camdan inşa edilirken yüksekliği 309.6 metredir. 

* Fransa, düşündüğünüzden daha yakın

 

İki komşu ülke olan İngiltere ve Fransa arasındaki mesafe sandığınızdan daha yakın. 1994 yılında açılan dünyanın en uzun ikinci yeraltı tüneli olan The Channel Tunnel, İngiltere’deki Dover’i Fransa’daki Calais şehrine bağlar. Yaklaşık 37 kilometre süren yolculuğun yanı sıra Londra’dan Paris’e 2 saatten daha kısa bir sürede yüksek hızlı trenlerle ulaşabilirsiniz. 

 

* Wimbledon Tenis Turnuvası, Londra’da gerçekleşir

 

Dünyaca ünlü Wimbledon Tenis Turnuvası, 1877 yılından bu yana Londra’da yapılır. Tenis sporunun en eski ve en prestijli turnuvası olan Wimbledon, her yıl Haziran ayının son haftası başlar ve iki hafta sürer. Ancak turnuvanın İngiltere hakkında ilginç bilgiler listesine girmesinin en önemli nedeni ise etkinlik boyunca 27 binden fazla çilek ve 7 bin litre krema tüketilmesidir. 

 

* Big Ben, aslında bir saat değil

 

Evet, İngiltere ile ilgili bilgiler arasında sizi en çok şaşırtacak olanlardan biri de, dünyaca ünlü Big Ben olacaktır. Saat kulesi olarak bilinen Big Ben’e dair, bu yaygın inanış yanlıştır. Zira Big Ben, 13 tonluk çanın ismidir ve zilin içinde bulunduğu asıl kuleye ise St. Stephen’s Tower adı verilir. Çan çalındığında sesini 14 km uzaklıktan bile duyabilirsiniz.

 

* Çay bağımlısı İngilizler

 

Çay, İngilizler arasında açık ara en popüler içecektir. Porselen ve gümüş servislerde sunulan kekler ve reçellerle servis edilen ünlü akşamüstü beş çaylarını bilmeyeniniz yoktur. Ortalama olarak İngilizler, günde 165 milyon fincan çay içiyor. Size çok gelebilir, ancak buna rağmen Türkiye ve ikinci sıradaki İrlanda’nın ardından üçüncü sıradadır. İlk çay poşetleri ipekten yapılırken, çayın MÖ 2737’de Çin İmparatoru Shen Nung tarafından keşfedildiğine inanılmaktadır. 

Bu konuda ne düşünüyorsunuz yorum yapmayı unutmayın.

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı