Avustralya Hakkında İlginç Bilgiler ! Tek Kıta Ülkesi

0

Avustralya Hakkında İlginç Bilgiler

 Avustralya Hakkında 10 İlginç Bilgi


1- Dünyanın altıncı büyük ülkesi

 

Avustralya, dünyanın en büyük adası, aynı zamanda da en küçük kıtasıdır. Bugün yüzölçümüne bakıldığında dünyanın en büyük 6. ülkesi olarak karşımıza çıkan Avustralya, dünyanın en düşük nüfus yoğunluğuna sahiptir. Amerika’dan biraz daha küçük olmasına rağmen, 313 milyon nüfusa karşılık Avustralya’nın nüfusunun sadece 23 milyon civarında olması oldukça şaşırtıcıdır. 

 

2- Kanguruların sayısı

 

Kangurular, Avustralya’nın ulusal sembolü olarak kabul edilirken, ülke genelinde Avustralyalılardan daha fazla, yaklaşık 50 milyon kanguru olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde 60’ın üzerinde farklı kanguru türüne sahip olan Avustralya’da Red Kangroo adı verilen tür bunlardan en büyüğüdür. Ayrıca kanguru ve emu hayvanları Avustralya armasında ileriye dönük bir kültürü yansıtan iki hayvan olarak seçilmiştir. Aynı zamanda yavrularını bir kese içerisinde taşıyan memelilerin neredeyse tamamı Avustralya’ya özgüdür. En iyi bilinen türler arasında kangurular, valabiler, vombatlar, koalalar ve Tazmanya canavarı yer alır. 

 

3- Dünyanın en eski yerlileri

 

Avustralya aborjinleri, dünyanın en eski kültürünü hala devam ettiren yerli halktır. Orijinlerine bakıldığında aborjinlerin, 75 bin yıl önce Afrika’yı terk ettikleri ve 40 bin yıldan fazladır da Avustralya’da oldukları tahmin edilmektedir. Ancak günümüzde toplam nüfusları sadece %1,5 kadar olan aborjinler, yüzyıllar boyunca yaşadıkları soykırımları 1988 yılında Sidney’de 5 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirerek hayata kalma mücadelelerini ‘’Yas Yılı’’ olarak kutlamışlardır. 

 

4- Avustralya’nın karlı dağları

 

Avustralya hakkında bilgi sunabileceğimiz en ilginç gerçeklerden biri de Avustralya Alplerinin İsviçre’den daha fazla kar yağışı aldığıdır. Belki de kayak yapmak için Avrupa’yı tercih edenlere hem muhteşem okyanusu ve plajları hem de karlı dağları ile Avustralya harika bir alternatif olabilir. Aynı zamanda Avustralya’nın aktif bir volkanın olmadığı tek kıta ve Antartika dışında en kurak ve düz kıta olduğunu söyleyelim.

5- Dünyanın en çeşitli kültürü

 

Gelişmiş bir ülkedeki göçmen yerleşimcilerin en yüksek oranına sahip olan Avustralyalıların, %25’inden fazlası başka bir ülkede doğmuştur. Yaklaşık 200 ülkeden yerli halk ve göçmene sahip Avustralya’da, aynı zamanda 45’i yerli dil olmak üzere 300’den fazla dil ve lehçe konuşulmaktadır. Bunların arasında en yaygın dil İngilizce iken İtalyanca, Yunanca, Kantonca, Arapça ve Mandarin onu izler. 

 

6- Dünyanın en temiz havası

 

Avustralya hakkında ilginç gerçeklerden biri de, ülkenin güneydoğusunda yer alan bir ada olan Tazmanya’nın, bugün dünyanın en temiz havasına sahip olmasıdır. Avustralya’nın en büyük adası ve eyaletlerinden biri olan Tazmanya, günümüzde barındırdığı ekolojisi ile UNESCO doğa mirası olarak korunmaktadır. Aynı zamanda egzotik florası ve faunasının çoğu dünyanın başka bir yerinde görülmeyen Avustralya, bozulmamış yağmur ormanları, antik kaya oluşumları, güzel plajları ve muhteşem ekosistemi ile büyüleyicidir. 

 

7- Avustralyalıların %90’ı sahillerde yaşar

 

Muazzam büyüklükte ve zenginlikte bir kıta olmasına rağmen Avustralya’da, halkın %90’ı sahillerde yaşar. Bu neredeyse her 5 kişiden 4’ünü kapsar. Zira kıtanın iç kısımlarına doğru gidildikçe karşınıza geniş bir çöl çıkar ve yaşamayı imkansızlaştırır. Bu nedenle ülke için Antartika dışında, dünyadaki en kurak kıtadır denir. Orta Avustralya’nın büyük çöllerinden kaçan nüfusun çoğunluğu Perth, Sidney, Melbourne gibi kalabalık şehirler ve zengin plajlarda yaşamayı tercih ederler. 10 binden fazla plaja sahip ülkede, eğer her gün bir plajı ziyaret etmek isterseniz 27 yılda tamamlayabilirsiniz. 

 

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı