2022 Asgari Ücreti Açıklandı... 2022'de Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? (Kaynak: A Haber)

0

 A Habere göre 2022 asgari ücretin 3800 TL olabileceği söylendi.

A Haber'e konuşan Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Dilek Güngör, asgari ücret hakkında beklentileri artıran bir açıklama yaptı. Güngör, asgari ücretin minimum 3.800 TL olabileceğine işaret etti.

Türkiye, TÜİK tarafından açıklanan verilere göre son 12 ayda %20’ye dayanan bir enflasyonla karşı karşıya. Enflasyondaki artış ve kurdaki hızlı yükseliş, doğal olarak dar ve orta gelirli hanelerin geçimini ciddi oranda zorlaştırmaya başladı. Yaşanan bu gelişmeler ülke gündemine, alım gücünü korumak için bazı finansal önlemlerin alınacağı konusunu taşıdı.

Son günlerde hükümet tarafından yapılan açıklamalar, asgari ücrete büyük bir zam yapılabileceğine işaret ediyordu. AKP Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, bu konuda asgari ücretin ‘en azından insani bir şekilde yaşama seviyesine’ getirileceğini açıklamıştı. Bu açıklamada bahsi geçen seviyenin ne kadar olduğu bilinmezken bugün A Haber'de ilgi çeken bir açıklama yapıldı.

“%35-40 civarında zam bekleniyor”

ASGARİ ÜCRET

Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Dilek Güngör, asgari ücretin dolar kuruna vurulduğunda 80 – 90 dolarlık bir erime yaşadığını belirtti. Güngör bunun ardından herkesin ’45 yılın en yüksek zammını’ beklediğini belirterek bu zam hakkında ‘%35-40’ gibi bir orandan bahsedildiğini ifade etti. Bu da asgari ücretin net 3.800 TL civarında olabileceğine işaret ediyor.

Bununla birlikte hükümetin prim anlamında iş verene de destek olmasının beklendiği söylendi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı