Mobil İmza Nedir ve Nasıl Alınır? Detaylar

0

Artık mobil imza birçok platformda yaygınlaşmış durumda. Peki mobil imza tam olarak nedir? İhtiyacımız olduğunda nasıl alabiliriz? Bu soruların cevaplarını bilmiyorsanız haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Mobil İmza Nedir ve Nasıl Alınır? İşte Detaylar

Mobil İmza Nedir ve Nasıl Alınır? İşte Detaylar

Mobil İmza Nedir ve Nasıl Alınır? İşte Detaylar

Bildiğiniz üzere artık teknoloji dört bir yanımızı sarmış durumda. Hatta resmi işlemler bile dijital dünyada hazırlanan dökümanlar ve bu dökümanlara atılan dijital imzalar ile gerçekleşmekte. Ayrıca bu dijital imzalardan biri de mobil imza olarak karşımıza çıkmakta. Çok bilinmeyen dönemlerde ilk olarak mobil imza karşımıza e-Devlet Kapısı hesabınıza giriş seçenekleri ile çıkmıştı. Ancak şimdi birçok platformda yer almakta.

GSM operatörleri tarafından kullanıcılarına sunulan hizmetlerden biri mobil imza hizmetidir. Kullanıcılar aylık paket alır gibi bir mobil imza paketi alabilmekteler ve operatöre göre değişen bir süre zarfınca kullanabilmekteler. Doğal olarak da ücretler kullanım hizmetlerine göre değişiklik göstermekte. Peki mobil imza nedir nasıl alınır?

Söz konusu olan mobil imza, dijital ortamda hazırlanan dökümanların imzalanması için kullanılan sistemdir. Ayrıca 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliği bulunmaktadır. Mobil imza kişinin belgeyi imzaladığını göstermesinin yanında ek olarak üzerinde herhangi bir değişim yapılmadığını taahhüt eder.  Ancak mobil imza GSM operatörleri tarafından sağlanmakta. Kullanıcıların mobil imza hizmetini kullanabilmeleri için ilk olarak bir mobil imza uyumlu bir SIM karta sahip olmaları gerekmekte. Daha sonra ise operatöre göre değişen aylık servis ücretini ödeyerek mobil imza kullanmaya başlayabilirler.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

  1. Mobil imza hizmeti almak istediğiniz GSM operatörünün en yakın şubesine gidin.
  2. Nüfus cüzdanınız ile mobil imza başvurusu yapın.
  3. Eğer kullanmakta olduğunuz kart uyumlu değilse mobil imza uyumlu bir SIM kart satın alın.
  4. Mobil imza servis paketinizi seçin.
  5. Adınıza bir mobil imza atanacak.
  6. İşlem tamam.

Fakat bu hizmeti şimdilik internet sitesinden almak mümkün değil. Kullanıcıların nüfus cüzdanları ile birlikte GSM operatörünün şubesine gitmeleri gerekmekte.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorum Gönder (0)

buttons=(Kabul edildi !) days=(365)

"Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devamını Oku
Accept !
Geri Yukarı